Pimapen Pencerem Soğuk Alıyor

pimapen-pencere-soguk-aliyorPimapen pencereniz soğuk alıyorsa sebebi kanatlarınızın yani, açılan pencerenizin sağlıklı kapanmadığından kaynaklanır. Aklımıza ilk gelen genelde contaların yıprandığı veya eskidiği düşüncesi gelir.

Soğuk alan pencerelerde sıkıntı contalarda değildir. Fitillerinin değişmesini gerektiğini söyleyen usta bu konuda uzman biri değil demektir. Kanatlarınızın ayarlarının bozuk olması veya kilit mekanizmasının, ispanyoletin yaz modun da kalmasından kaynaklanır.

Pimapen pencerenin tamiri.

Öncelikle kontrol edilmesi gereken kısım pencerenin düşük olup olmadığıdır. Eğer açılan kanatlarınızda düşüklük varsa bu iki türlü ayarlanabilir.

Pencerenizin camı takozlanarak yukarı kalkması sağlanır. Bu işlem camı tutan çitalar sökülerek kenar boşluklarına ulaşılır. Camın iki köşesinde üst çapraz köşe ve alt çapraz köşelerde kanadı kaldırmak ve düşmesini, yani sarkmasını engelleyen takozlar mevcuttur. Bu takozlar desteklenerek tekrar kanat eski konumuna getirilir.

Diğer çözümü, eğer cam takozlanamayacak kadar boşluk yok ise menteşe kısımlarından üst menteşe geriye çekilerek kanat eski konumuna getirilir. Menteşeden kaynaklanmasının sebebi imalat hatası veya montaj esnasında teraziye uyulmadan takılmasından kaynaklanır.

Bu işlemler yapıldıktan sonra kilit karşılıkları ayarlanır ve ispanyoletin üstündeki pimler kış moduna alınarak pencerenizin sıkı kapanması sağlanmış olur.